Blagoslov farnih spominskih plošč 2006

Pobiti so bili zvesti veri in jeziku

V nedeljo, 8. oktobra, je škof Andrej Glavan v Brusnicah blagoslovil farne spominske plošče, na katerih je napisanih 95 imen žrtev vojne in revolucije.

V Brusnicah pri Novem mestu razmere dolgo niso dozorele za postavitev farnih spominskih plošč, s katerimi bi počastili spomin na zamolčane žrtve druge svetovne vojne in komunistične revolucije. Medtem ko je imena žrtev že pred leti zbral prejšnji župnik, je bila postavitev spominskih plošč prevelik denarni zalogaj za kraj. Zdaj jim je na pomoč priskočila Nova slovenska zaveza, za kar se ji je domači župnik Ivan Trnovec lepo zahvalil.

Osem granitnih spominskih stebrov je postavljenih za staro cerkvijo sv. Družine, kjer je bilo nekdanje pokopališče. Med stebri, na katerih je osnovno besedilo, na sedmih pa izpisana imena žrtev z letnicami rojstva in smrti, so postavljeni dvorski litoželezni križi. Take postavitve farnih spominskih plošč doslej še ni bilo, zasnoval pa jo je arhitekt Franc Popek. Osnovno besedilo se glasi: »Ustavi se, popotnik, in preberi imena na teh sedmih kamnih, ki tu vas opominjajo in prosijo v nebo za usmiljenje in pamet. Umrli so od tuje in domače vojne, od tujega pohlepa in od blodnje bratov, pokončani zvesti veri in jeziku. Bili so vsi iz teh vasi, a se za mnoge ne ve, kje zdaj ležijo. Zato postoj in se tu prekrižaj in pomoli, kakor da bi stal ob grobu.«

Iz Gorenjega Suhadola je napisanih pet imen, iz Dolenjega Suhadola devet, iz Gabrja dvajset, z Rateža štirinajst, iz Velikih in Malih Brusnic petintrideset, z Leskovca osem in z Jugorja štiri; skupno 95 imen. Osemnajst žrtev so ubili okupatorji, od tega jih je šest umrlo v taboriščih.

Revolucija je v teh krajih leta 1942 divje zasekala globoke rane, saj so skupaj z okupatorji partizani v tem letu umorili 22 domačinov; med njimi družino Medle iz Brusnic, očeta, mamo in hčerko (ugrabili so jih in odvedli na Gorjance, tam umorili, za njihov grob se ni nikoli izvedelo). Po vojni so revolucionarji ubili pet bratov Božič z Leskovca.

Po maši, ki jo je v župnijski cerkvi povišanja sv. Križa daroval novomeški škof Andrej Glavan, so se domačini in mnogi gostje, ki so prišli od drugod, zbrali za bližnjo staro cerkvijo sv. Družine. Po blagoslovitvi spominskega parka je sledil kulturni program, v katerem je nekaj pesmi zapel šmihelski oktet, arhitekt Franc Popek je pojasnil

priprave in simboliko granitnih stebrov, Tine Velikonja se je v imenu Nove slovenske zaveze zahvalil vsem sodelujočim, glavni govornik pa je bil predsednik Nove slovenske zaveze Anton Drobnič, ki je dejal, do bomo s temi mogočnimi kamni, ki nosijo imena ubitih domačinov, znova obudili spomin na težke in usodne čase slovenskega civilnega in vojaškega odpora proti boljševiškemu napadu na slovenski narod v času narodovega ponižanja po tujih okupatorjih, in skrbeli, da pozabljenja ne bo več. »Da ne bomo več pozabili na svoje pogumne in zveste rojake, ki so nasprotovali vsem temnim totalitarnim silam, se uprli njihovemu nasilju in v tem častnem uporu, edinstvenem v Evropi, izgubili vse, tudi svoje življenje. Življenja jim ne moremo vrniti, lahko pa jim s svojimi dejanji, besedo in molitvijo vrnemo človeško in vojaško čast in trajen spomin.«


(Družina, 21. 10. 2006)

Foto: Primož Markelj